Svět se zbláznil, držme se...

19. března 2010 v 21:00 | Alison |  My diary
Severozápadu USA hrozí zemětřesení tisíckrát silnější než na Haiti

Po ničivých zemětřeseních na Haiti a pak hlavně v Chile se američtí seismologové bojí, že nyní je na řadě severozápad USA. S napětím proto monitorují zlom Cascadia, který probíhá v blízkosti velkých měst jako je Seattle, Vancouver a Portland. Počítačové modely ukazují, že v Seattlu by silnější zemětřesení způsobilo značné škody.

Zlom Cascadia patří podle serveru DiscoveryNews k nejnebezpečnějším a zároveň nejsledovanějším zlomům na světě. A navíc je neustále v pohybu, každých 15 měsíců se objeví malý otřes, což seismologové přirovnávají "pohledu na zvedání a klesání hřbetu ve spánku poklidně oddechujícího draka". A je čeho se bát.
Ministerstvo dopravy státu Washington si nechalo zpracovat počítačovou simulaci pro následky sedmistupňových otřesů v Seattlu. Pobřežní víceúrovňová dálnice a doky by dopadly opravdu špatně.
Ovšem vědci se obávají, že zlom je schopen spustit zemětřesení přesahující 9,0 na Richterově stupnici, které je tisíckrát silnější než 7,0, uvádí server. V takovém případě by byly zborcené doky a pobřežní komunikace pro více než dvouapůlmiliónové město (celou městskou oblast obývají přes 4 milióny lidí) tím nejmenším problémem.
Každý otřes na zlomu mezi zemskými deskami v hloubce kolem 40 kilometrů zvyšuje napětí a šíří ho v řetězové reakci podél celé linie a roztahuje zlom dále na sever. Zlom však blíže k povrchu zůstává uzavřený a geologové se obávají, že se tak hromadí napětí, které se nakonec může stát zdrojem silných otřesů.Ach nééé!!!
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Klikni, jestli jsi tu byl :)

Jojo... jsem tuuu :) 100% (123)

Komentáře

1 Tenny Tenny | Web | 20. března 2010 v 0:03 | Reagovat

Jooo,to jsem také četla...je to hrůůza!!
Bože..co nás ještě čeká?Další smrt,žádná narození(i když já smrt velice ráda přivítám)??
Život je složitý a sám nám nedává už žádnou naději..
PS: Děkuji,že sis přečetla tu jednorázovku=)

2 Marilla Dragonay Marilla Dragonay | Web | 20. března 2010 v 13:36 | Reagovat

a kruci..tak tosem nečetla..ale je mi z toho špatnš..připomíná mi to ty katastrofický faílmi, kdy se nakonec třičtvrtiny pevniny první proboří do vody a pak vybouchne celá zeměkoule..kruci at to přestane..=o(

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama